Cornell Dubilier Electronics HVMLS102M150EB1D
HVMLS102M150EB1D picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS102M150EB1D
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 150V FLATPCK
Datasheet Download
HVMLS102M150EB1D.pdf
Availability of HVMLS102M150EB1D
QUANTITY
HVMLS102M150EB1D Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS102M150EB1D
Internal Part NumberEIS-HVMLS102M150EB1D
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)158 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS102M150EB1D
Related LinksHVMLS102, HVMLS102M150EB1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS102M150EB1D Details Description
Related parts for HVMLS102M150EB1D
POST BINDING HEX 8/32 BLK AU datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.23V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE 3M USB PC datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
LMZFL 7/4/135 3.5SW datasheet.pdf
LP 7.50/135/9 BK datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf