Cornell Dubilier Electronics HVMLS112M075EK1C
HVMLS112M075EK1C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS112M075EK1C
Brief Description
CAP ALUM 1100UF 20% 75V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS112M075EK1C.pdf
Availability of HVMLS112M075EK1C
QUANTITY
HVMLS112M075EK1C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS112M075EK1C
Internal Part NumberEIS-HVMLS112M075EK1C
PackagingBulk
Capacitance1100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)112 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS112M075EK1C
Related LinksHVMLS112, HVMLS112M075EK1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS112M075EK1C Details Description
Related parts for HVMLS112M075EK1C
CONN PLUG CMC 16POS STD SER 1 datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RJ45 CAT5 8P MA DE GN CABLE ASSY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf