Cornell Dubilier Electronics HVMLS113M040EB0A
HVMLS113M040EB0A picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS113M040EB0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK
Datasheet Download
HVMLS113M040EB0A.pdf
Availability of HVMLS113M040EB0A
QUANTITY
HVMLS113M040EB0A Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS113M040EB0A
Internal Part NumberEIS-HVMLS113M040EB0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance11000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)36 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS113M040EB0A
Related LinksHVMLS113, HVMLS113M040EB0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS113M040EB0A Details Description
Related parts for HVMLS113M040EB0A
JUMPER-H1506TR/A3049B/X 2" datasheet.pdf
IC D/A CONV 14BIT PAR 28-DIP datasheet.pdf
LS SIDE PLUNGER DPDT datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 100-220VAC 10MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
MOD DIODE 1600V 100A ADD-A-PAK datasheet.pdf