Cornell Dubilier Electronics HVMLS133M010EK1D
HVMLS133M010EK1D picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS133M010EK1D
Brief Description
CAP ALUM 13000UF 20% 10V FLATPCK
Datasheet Download
HVMLS133M010EK1D.pdf
Availability of HVMLS133M010EK1D
QUANTITY
HVMLS133M010EK1D Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS133M010EK1D
Internal Part NumberEIS-HVMLS133M010EK1D
PackagingBulk
Capacitance13000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)81 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.2A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS133M010EK1D
Related LinksHVMLS133, HVMLS133M010EK1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS133M010EK1D Details Description
Related parts for HVMLS133M010EK1D
ADAPTER FOR ATF15XX-DK2 44PLCC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 100V 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 167MHZ FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.3A 4DFN datasheet.pdf