Cornell Dubilier Electronics HVMLS221M250EK0C
HVMLS221M250EK0C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS221M250EK0C
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS221M250EK0C.pdf
Availability of HVMLS221M250EK0C
QUANTITY
HVMLS221M250EK0C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS221M250EK0C
Internal Part NumberEIS-HVMLS221M250EK0C
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)597 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS221M250EK0C
Related LinksHVMLS221, HVMLS221M250EK0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS221M250EK0C Details Description
Related parts for HVMLS221M250EK0C
RES SMD 300K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL VERT 15GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 453 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HAN3A M-20 PL DC PLUG SM GOF D datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 36POS THRUHL datasheet.pdf
FACEPLATE 3PORT WHITE datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 50W datasheet.pdf