Cornell Dubilier Electronics HVMLS263M7R5EA1A
HVMLS263M7R5EA1A picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS263M7R5EA1A
Brief Description
CAP ALUM 26000UF 20% 7.5V FLTPCK
Datasheet Download
HVMLS263M7R5EA1A.pdf
Availability of HVMLS263M7R5EA1A
QUANTITY
HVMLS263M7R5EA1A Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS263M7R5EA1A
Internal Part NumberEIS-HVMLS263M7R5EA1A
PackagingBulk
Capacitance26000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)51 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS263M7R5EA1A
Related LinksHVMLS263, HVMLS263M7R5EA1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS263M7R5EA1A Details Description
Related parts for HVMLS263M7R5EA1A
RESISTOR KIT 1-1M 1/2W 365PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CABLE WRAP SPIRAP 1/2IN NAT 50' datasheet.pdf
RES 43K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W PNP NC M8 datasheet.pdf
MULTI-WAY IEC FUSED PANEL OUTLET datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf