Cornell Dubilier Electronics HVMLS272M075EB1A
HVMLS272M075EB1A picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS272M075EB1A
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 75V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS272M075EB1A.pdf
Availability of HVMLS272M075EB1A
QUANTITY
HVMLS272M075EB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS272M075EB1A
Internal Part NumberEIS-HVMLS272M075EB1A
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)46 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS272M075EB1A
Related LinksHVMLS272, HVMLS272M075EB1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS272M075EB1A Details Description
Related parts for HVMLS272M075EB1A
RES SMD 2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD RACK KIT 6UX19X15.75 FRAME datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
4997-13 FORM ROLL PUNCH datasheet.pdf
CONN FML 40POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
ELECT CONTROL PUSHBUTTON SWITCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W T18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 50W TO204AD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SMB-SMB STRT PLG RG316 48" datasheet.pdf