Cornell Dubilier Electronics HVMLS331M250EA0C
HVMLS331M250EA0C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS331M250EA0C
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS331M250EA0C.pdf
Availability of HVMLS331M250EA0C
QUANTITY
HVMLS331M250EA0C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS331M250EA0C
Internal Part NumberEIS-HVMLS331M250EA0C
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)399 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS331M250EA0C
Related LinksHVMLS331, HVMLS331M250EA0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS331M250EA0C Details Description
Related parts for HVMLS331M250EA0C
CONN RCPT 68POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
BATTERY PACK 10.8V 8250MAH NIMH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 14DFN datasheet.pdf
KIT WIRELESS DEV EZRADIOPRO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS GLD datasheet.pdf