Cornell Dubilier Electronics HVMLS331M250EA1C
HVMLS331M250EA1C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS331M250EA1C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS331M250EA1C.pdf
Availability of HVMLS331M250EA1C
QUANTITY
HVMLS331M250EA1C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS331M250EA1C
Internal Part NumberEIS-HVMLS331M250EA1C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)399 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS331M250EA1C
Related LinksHVMLS331, HVMLS331M250EA1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS331M250EA1C Details Description
Related parts for HVMLS331M250EA1C
IC VIDEO SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .190" datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf