Cornell Dubilier Electronics HVMLS433M7R5EB1A
HVMLS433M7R5EB1A picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS433M7R5EB1A
Brief Description
CAP ALUM 43000UF 20% 7.5V FLTPCK
Datasheet Download
HVMLS433M7R5EB1A.pdf
Availability of HVMLS433M7R5EB1A
QUANTITY
HVMLS433M7R5EB1A Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS433M7R5EB1A
Internal Part NumberEIS-HVMLS433M7R5EB1A
PackagingBulk
Capacitance43000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31.5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS433M7R5EB1A
Related LinksHVMLS433, HVMLS433M7R5EB1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS433M7R5EB1A Details Description
Related parts for HVMLS433M7R5EB1A
AC/DC CNVRTR 5.1V 24V +/-12 75W datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN +/-3.3V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
ROUTER WIRELESS DUAL CDMA datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 6.3A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
RES 271 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf