Cornell Dubilier Electronics HVMLS473M5R0EB0C
HVMLS473M5R0EB0C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS473M5R0EB0C
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 5V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS473M5R0EB0C.pdf
Availability of HVMLS473M5R0EB0C
QUANTITY
HVMLS473M5R0EB0C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS473M5R0EB0C
Internal Part NumberEIS-HVMLS473M5R0EB0C
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current32A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS473M5R0EB0C
Related LinksHVMLS473, HVMLS473M5R0EB0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS473M5R0EB0C Details Description
Related parts for HVMLS473M5R0EB0C
JUMPER-H1506TR/A3048W/X 6" datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY WIRE LEAD 6A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 64POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 3A VEC8 datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 7.5A 125V datasheet.pdf