Cornell Dubilier Electronics HVMLS561M250EB1D
HVMLS561M250EB1D picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS561M250EB1D
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS561M250EB1D.pdf
Availability of HVMLS561M250EB1D
QUANTITY
HVMLS561M250EB1D Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS561M250EB1D
Internal Part NumberEIS-HVMLS561M250EB1D
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS561M250EB1D
Related LinksHVMLS561, HVMLS561M250EB1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS561M250EB1D Details Description
Related parts for HVMLS561M250EB1D
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CABLE CAT6 UNSHIELDED BLUE 1M datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 1608 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONTACT BATT AAA N SMD datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 32pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf