Cornell Dubilier Electronics HVMLS601M150EA1C
HVMLS601M150EA1C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS601M150EA1C
Brief Description
CAP ALUM 600UF 20% 150V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS601M150EA1C.pdf
Availability of HVMLS601M150EA1C
QUANTITY
HVMLS601M150EA1C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS601M150EA1C
Internal Part NumberEIS-HVMLS601M150EA1C
PackagingBulk
Capacitance600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)261 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.3A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS601M150EA1C
Related LinksHVMLS601, HVMLS601M150EA1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS601M150EA1C Details Description
Related parts for HVMLS601M150EA1C
REG 24V-12V 4A SIP CU HS TH datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS RACK & PANEL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 344K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
ALIGNMENT DISC APD 37-WAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W SMBG datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf