Cornell Dubilier Electronics HVMLS601M150EA1C
HVMLS601M150EA1C picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS601M150EA1C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 600UF 20% 150V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS601M150EA1C.pdf
Availability of HVMLS601M150EA1C
QUANTITY
HVMLS601M150EA1C Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS601M150EA1C
Internal Part NumberEIS-HVMLS601M150EA1C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)261 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.3A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS601M150EA1C
Related LinksHVMLS601, HVMLS601M150EA1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS601M150EA1C Details Description
Related parts for HVMLS601M150EA1C
IC REG BUCK 15V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SW RAPIDIO 12PORT 324-FCBGA datasheet.pdf
VARISTOR 35V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
BALL BUSHING datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf