Cornell Dubilier Electronics HVMLS771M100EA1D
HVMLS771M100EA1D picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS771M100EA1D
Brief Description
CAP ALUM 770UF 20% 100V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS771M100EA1D.pdf
Availability of HVMLS771M100EA1D
QUANTITY
HVMLS771M100EA1D Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS771M100EA1D
Internal Part NumberEIS-HVMLS771M100EA1D
PackagingBulk
Capacitance770µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)238 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS771M100EA1D
Related LinksHVMLS771, HVMLS771M100EA1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS771M100EA1D Details Description
Related parts for HVMLS771M100EA1D
TERMINAL BLOCK 7MM HORZ 2POS PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 500MA TO-92 datasheet.pdf
RC NETWORK 100 OHM/10PF 5% SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .050 SMD datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTIVIB 16TSSOP datasheet.pdf
MONO SOLAR CELL 86MM X 14MM datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf