Vishay/BCcomponents HVR2500002213FR500
HVR2500002213FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500002213FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 221K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500002213FR500.pdf
Availability of HVR2500002213FR500
QUANTITY
HVR2500002213FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500002213FR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500002213FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500002213FR500
Related LinksHVR250000, HVR2500002213FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500002213FR500 Details Description
Related parts for HVR2500002213FR500
TERM BLOCK HDR 44POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC 2416 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250VAC SL 1808 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.7V-5.5V 6A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 18MHZ 12SIP datasheet.pdf
STOPPER 1CC DRY 1000/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf