Recom Power RP15-1212DF
RP15-1212DF picture photo
Mfg. Part Number
RP15-1212DF
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
RP15-1212DF.pdf
Availability of RP15-1212DF
QUANTITY
RP15-1212DF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-1212DF
Internal Part NumberEIS-RP15-1212DF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-1212DF
Related LinksRP15-, RP15-1212DF Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-1212DF Details Description
Related parts for RP15-1212DF
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf