Vishay/BCcomponents HVR2500002373FR500
HVR2500002373FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500002373FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500002373FR500.pdf
Availability of HVR2500002373FR500
QUANTITY
HVR2500002373FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500002373FR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500002373FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500002373FR500
Related LinksHVR250000, HVR2500002373FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500002373FR500 Details Description
Related parts for HVR2500002373FR500
CAP FEEDTHRU 100PF 25V 1205 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR RA datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 3A SOD64 datasheet.pdf