Vishay/BCcomponents HVR2500003903FR500
HVR2500003903FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500003903FR500
Brief Description
RES 390K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500003903FR500.pdf
Availability of HVR2500003903FR500
QUANTITY
HVR2500003903FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500003903FR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500003903FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500003903FR500
Related LinksHVR250000, HVR2500003903FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500003903FR500 Details Description
Related parts for HVR2500003903FR500
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW ROLLER SPDT 25A SCREW 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B FLASH SOT23-6 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 250VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS WALL MNT SKT datasheet.pdf