Vishay/BCcomponents HVR2500003903FR500
HVR2500003903FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500003903FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500003903FR500.pdf
Availability of HVR2500003903FR500
QUANTITY
HVR2500003903FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500003903FR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500003903FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500003903FR500
Related LinksHVR250000, HVR2500003903FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500003903FR500 Details Description
Related parts for HVR2500003903FR500
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK KEY SLOT 1/4" datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 60POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SC61B datasheet.pdf