Vishay/BCcomponents HVR2500003903JR500
HVR2500003903JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500003903JR500
Brief Description
RES 390K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500003903JR500.pdf
Availability of HVR2500003903JR500
QUANTITY
HVR2500003903JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500003903JR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500003903JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500003903JR500
Related LinksHVR250000, HVR2500003903JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500003903JR500 Details Description
Related parts for HVR2500003903JR500
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 38KHZ datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 8DIP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 70mA Backlight 20-SO datasheet.pdf
LED PANEL IND YEL 3.6V STOVEPIPE datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL 1.27MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf