Vishay/BCcomponents HVR2500005233FR500
HVR2500005233FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500005233FR500
Brief Description
RES 523K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500005233FR500.pdf
Availability of HVR2500005233FR500
QUANTITY
HVR2500005233FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500005233FR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500005233FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500005233FR500
Related LinksHVR250000, HVR2500005233FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500005233FR500 Details Description
Related parts for HVR2500005233FR500
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
CABLE ASSM .05" 10PS SGL END 12" datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 1.5A 230 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.9A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 18POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf