Vishay/BCcomponents HVR2500006203JR500
HVR2500006203JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500006203JR500
Brief Description
RES 620K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500006203JR500.pdf
Availability of HVR2500006203JR500
QUANTITY
HVR2500006203JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500006203JR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500006203JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500006203JR500
Related LinksHVR250000, HVR2500006203JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500006203JR500 Details Description
Related parts for HVR2500006203JR500
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COL 8DIP GW datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X20 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 130KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 2DECK 2POLE datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 94MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS 1MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23 datasheet.pdf