Vishay/BCcomponents HVR3700001604JR500
HVR3700001604JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700001604JR500
Brief Description
RES 1.6M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700001604JR500.pdf
Availability of HVR3700001604JR500
QUANTITY
HVR3700001604JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700001604JR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700001604JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700001604JR500
Related LinksHVR370000, HVR3700001604JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700001604JR500 Details Description
Related parts for HVR3700001604JR500
T-1 LED SPACER 1/4" datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DPDT 10UTQFN datasheet.pdf
CONN MINI OSP PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
1500UF 450V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf