Vishay/BCcomponents HVR3700001805JR500
HVR3700001805JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700001805JR500
Brief Description
RES 18M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700001805JR500.pdf
Availability of HVR3700001805JR500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HVR3700001805JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700001805JR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700001805JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700001805JR500
Related LinksHVR370000, HVR3700001805JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700001805JR500 Details Description
Related parts for HVR3700001805JR500
THERMISTOR NTC 3.3K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX INFRARED IRDA 8-UMAX datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 0.8A 10MSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 5A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DOUBLE-ENDED STRT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS CABLE PIN datasheet.pdf