Vishay/BCcomponents HVR3700003573FR500
HVR3700003573FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700003573FR500
Brief Description
RES 357K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700003573FR500.pdf
Availability of HVR3700003573FR500
QUANTITY
HVR3700003573FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700003573FR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700003573FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700003573FR500
Related LinksHVR370000, HVR3700003573FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700003573FR500 Details Description
Related parts for HVR3700003573FR500
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SPI 38HTSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf