Vishay/BCcomponents HVR3700004704FR500
HVR3700004704FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700004704FR500
Brief Description
RES 4.7M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700004704FR500.pdf
Availability of HVR3700004704FR500
QUANTITY
HVR3700004704FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700004704FR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700004704FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700004704FR500
Related LinksHVR370000, HVR3700004704FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700004704FR500 Details Description
Related parts for HVR3700004704FR500
IDC CABLE - HPL14H/AE14M/HPL14H datasheet.pdf
MIC COND ANALOG NOISE CAN -50DB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR .230" GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.2A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf