Vishay/BCcomponents HVR3700004704JR500
HVR3700004704JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700004704JR500
Brief Description
RES 4.7M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700004704JR500.pdf
Availability of HVR3700004704JR500
QUANTITY
HVR3700004704JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700004704JR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700004704JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700004704JR500
Related LinksHVR370000, HVR3700004704JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700004704JR500 Details Description
Related parts for HVR3700004704JR500
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 270UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PINS datasheet.pdf
MICRO 37C P 30" WHT datasheet.pdf