Vishay/BCcomponents HVR3700008663FR500
HVR3700008663FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700008663FR500
Brief Description
RES 866K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700008663FR500.pdf
Availability of HVR3700008663FR500
QUANTITY
HVR3700008663FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700008663FR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700008663FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700008663FR500
Related LinksHVR370000, HVR3700008663FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700008663FR500 Details Description
Related parts for HVR3700008663FR500
RES SMD 39K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.6V 1.2A SYNC 10SON datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 6A 5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.215 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 500W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 10SOIC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf