Vishay/BCcomponents HVR3700009103JR500
HVR3700009103JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700009103JR500
Brief Description
RES 910K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700009103JR500.pdf
Availability of HVR3700009103JR500
QUANTITY
HVR3700009103JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700009103JR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700009103JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700009103JR500
Related LinksHVR370000, HVR3700009103JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700009103JR500 Details Description
Related parts for HVR3700009103JR500
FIXED IND 400NH 18.5A 1.9 MOHM datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT QC datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M8 datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 20% datasheet.pdf