Littelfuse HVR600P150CF
HVR600P150CF picture photo
Mfg. Part Number
HVR600P150CF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESETTABLE 150MA 60V RADIAL
Datasheet Download
HVR600P150CF.pdf
Availability of HVR600P150CF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HVR600P150CF Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR600P150CF
Internal Part NumberEIS-HVR600P150CF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® HVR600
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)150mA
Current - Trip (It)300mA
R Min/Max6.000 ~ 12.00 Ohm
Time to Trip1s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR600P150CF
Related LinksHVR600, HVR600P150CF Datasheet, Littelfuse Distributor
HVR600P150CF Details Description
Related parts for HVR600P150CF
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 74.1 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf