Vishay/BCcomponents HVR6800001804JAC00
HVR6800001804JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
HVR6800001804JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8M OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR6800001804JAC00.pdf
Availability of HVR6800001804JAC00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HVR6800001804JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR6800001804JAC00
Internal Part NumberEIS-HVR6800001804JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR68
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR6800001804JAC00
Related LinksHVR680000, HVR6800001804JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR6800001804JAC00 Details Description
Related parts for HVR6800001804JAC00
CONN PIN 24-18AWG UNI MATE-N-LOK datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG11 14AWG 1000' datasheet.pdf
NEON LAMP GREEN 125V PNL MNT datasheet.pdf
IC DRIVR/RCVR TRIPL-RS232 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-SUB CABLE 9POS MALE-FEMALE 1M datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf