Vishay/BCcomponents HVR6800003604JAC00
HVR6800003604JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
HVR6800003604JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.6M OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR6800003604JAC00.pdf
Availability of HVR6800003604JAC00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HVR6800003604JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR6800003604JAC00
Internal Part NumberEIS-HVR6800003604JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR68
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR6800003604JAC00
Related LinksHVR680000, HVR6800003604JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR6800003604JAC00 Details Description
Related parts for HVR6800003604JAC00
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 15 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD 2 FOR ISL9519 TQFN datasheet.pdf
QF50 SRD HDR RA KEY .76AU 34POS datasheet.pdf
STRIP MARKER 16 SPCL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED WHITE 2SMD datasheet.pdf
MICRO 31C S 120" WHT JACKS NI datasheet.pdf