Amphenol Industrial PT06CE-24-61SX(SR)
PT06CE-24-61SX(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06CE-24-61SX(SR)
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CE-24-61SX(SR).pdf
Availability of PT06CE-24-61SX(SR)
QUANTITY
PT06CE-24-61SX(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CE-24-61SX(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06CE-24-61SX(SR)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CE-24-61SX(SR)
Related LinksPT06CE-24, PT06CE-24-61SX(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CE-24-61SX(SR) Details Description
Related parts for PT06CE-24-61SX(SR)
TERM LOCK FORK 22-18AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 3E 2.75KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TRIAC DRIVER TH ZERO-CROSSING datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4 OHM 1% 50W datasheet.pdf