Vishay/BCcomponents HVR6800006804JAC00
HVR6800006804JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
HVR6800006804JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8M OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR6800006804JAC00.pdf
Availability of HVR6800006804JAC00
QUANTITY
HVR6800006804JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR6800006804JAC00
Internal Part NumberEIS-HVR6800006804JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR68
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR6800006804JAC00
Related LinksHVR680000, HVR6800006804JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR6800006804JAC00 Details Description
Related parts for HVR6800006804JAC00
FIXED IND 15UH 2.4A 81 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE CERM 175MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 SKT RECP datasheet.pdf
CTV 7C 7#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
6,8UF 400V 10X30MM 85C 15000H datasheet.pdf