Riedon HVS1206-100GL8
HVS1206-100GL8 picture photo
Mfg. Part Number
HVS1206-100GL8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100G OHM 20% 1/4W 1206
Datasheet Download
HVS1206-100GL8.pdf
Availability of HVS1206-100GL8
QUANTITY
HVS1206-100GL8 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVS1206-100GL8
Internal Part NumberEIS-HVS1206-100GL8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100G
Tolerance±20%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Magnetic
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVS1206-100GL8
Related LinksHVS1206, HVS1206-100GL8 Datasheet, Riedon Distributor
HVS1206-100GL8 Details Description
Related parts for HVS1206-100GL8
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
COUNTING DIAL W/BRAKE CLEAR datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 43 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 80MSPS 80HTQFP datasheet.pdf
RES 124K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf