FFF HW06500100J0G
HW06500100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW06500100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPR PLU UP/SIDE
Datasheet Download
HW06500100J0G.pdf
Availability of HW06500100J0G
QUANTITY
HW06500100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW06500100J0G
Internal Part NumberEIS-HW06500100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Positions Per Level6
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW06500100J0G
Related LinksHW0650, HW06500100J0G Datasheet, FFF Distributor
HW06500100J0G Details Description
Related parts for HW06500100J0G
MODULE ZIGBEE 2.4GHZ 1MW datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 320KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 4CH 1MSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Header 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf