| Internal Part Number | EIS-HW09500300J0G | |
| Standard Package | 40 | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 9 | |
| Positions Per Level | 9 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 10A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Contact Mating Finish | Tin | |
| Features | Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | HW09500300J0G | |
| Related Links | HW0950, HW09500300J0G Datasheet, FFF Distributor | |
 | 1-380935-0 | BUSHING SPLIT 0.437" PVC BLACK | datasheet.pdf | |