FFF HW12A00000J0G
HW12A00000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW12A00000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
750 TB SPR PLU DOWN/SIDE
Datasheet Download
HW12A00000J0G.pdf
Availability of HW12A00000J0G
QUANTITY
HW12A00000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW12A00000J0G
Internal Part NumberEIS-HW12A00000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.295" (7.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW12A00000J0G
Related LinksHW12A0, HW12A00000J0G Datasheet, FFF Distributor
HW12A00000J0G Details Description
Related parts for HW12A00000J0G
CONN HEADER 20POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
BEND RELIEF 7.0MM GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 9.78NS 100TQFP datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE A 6POS datasheet.pdf