FFF HW14100000J0G
HW14100000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW14100000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
350 TB SPRING PLUG
Datasheet Download
HW14100000J0G.pdf
Availability of HW14100000J0G
QUANTITY
HW14100000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW14100000J0G
Internal Part NumberEIS-HW14100000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Positions Per Level14
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL8A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW14100000J0G
Related LinksHW1410, HW14100000J0G Datasheet, FFF Distributor
HW14100000J0G Details Description
Related parts for HW14100000J0G
SENSOR 300PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.0K OHM 1% datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 100A AC datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 4POS SKT datasheet.pdf