FFF HW17508500J0G
HW17508500J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW17508500J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPR PLU WF MIDDLE
Datasheet Download
HW17508500J0G.pdf
Availability of HW17508500J0G
QUANTITY
HW17508500J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW17508500J0G
Internal Part NumberEIS-HW17508500J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Positions Per Level17
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW17508500J0G
Related LinksHW1750, HW17508500J0G Datasheet, FFF Distributor
HW17508500J0G Details Description
Related parts for HW17508500J0G
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" WW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 51UH 800MA datasheet.pdf
RES SMD 9K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0039UF RADIAL datasheet.pdf
250UF 50V 12.5X32 85C AXI datasheet.pdf
Quad 8-Bit, 65 MSPS Serial LVDS 3V A/D Converter IC datasheet.pdf