FFF HW17708100J0G
HW17708100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW17708100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB SPR PLU UP/SIDE
Datasheet Download
HW17708100J0G.pdf
Availability of HW17708100J0G
QUANTITY
HW17708100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW17708100J0G
Internal Part NumberEIS-HW17708100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Positions Per Level17
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW17708100J0G
Related LinksHW1770, HW17708100J0G Datasheet, FFF Distributor
HW17708100J0G Details Description
Related parts for HW17708100J0G
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LABEL S LAM TED WH 2.00 X 2.44" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21.3X40.2 BLK datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 250MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
POT 1K OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf