Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J275CS
RC1005J275CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J275CS
Brief Description
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J275CS.pdf
Availability of RC1005J275CS
QUANTITY
RC1005J275CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J275CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J275CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J275CS
Related LinksRC1005, RC1005J275CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J275CS Details Description
Related parts for RC1005J275CS
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 475 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLSSIDE ROTARY datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MICRO 31C P 48" YEL JACKP NI datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf