FFF HW20500200J0G
HW20500200J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW20500200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPR PLU WF DOWN
Datasheet Download
HW20500200J0G.pdf
Availability of HW20500200J0G
QUANTITY
HW20500200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW20500200J0G
Internal Part NumberEIS-HW20500200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Positions Per Level20
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW20500200J0G
Related LinksHW2050, HW20500200J0G Datasheet, FFF Distributor
HW20500200J0G Details Description
Related parts for HW20500200J0G
IC 12 BIT 3US DAC S/O 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.665" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 652POS GOLD datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf