Sanken HWB030S-12-C
HWB030S-12-C picture photo
Mfg. Part Number
HWB030S-12-C
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Datasheet Download
HWB030S-12-C.pdf
Availability of HWB030S-12-C
QUANTITY
HWB030S-12-C Order Process
Ship out your order
Specifications of HWB030S-12-C
Internal Part NumberEIS-HWB030S-12-C
SeriesHWB
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency77%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.35" L x 3.62" W x 1.38" H (136.0mm x 92.0mm x 35.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWB030S-12-C
Related LinksHWB030, HWB030S-12-C Datasheet, Sanken Distributor
HWB030S-12-C Details Description
Related parts for HWB030S-12-C
SENS OPTO SLOT 2.54MM TRANS THRU datasheet.pdf
SW ROTARY DIP HEX ORANGE STRT 5V datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 12V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 1.27MM IDT GOLD datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
LF to 2.5 GHz TruPwr⑩ Detector IC datasheet.pdf