Sanken HWB030S-15-R
HWB030S-15-R picture photo
Mfg. Part Number
HWB030S-15-R
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 30W
Datasheet Download
HWB030S-15-R.pdf
Availability of HWB030S-15-R
QUANTITY
HWB030S-15-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HWB030S-15-R
Internal Part NumberEIS-HWB030S-15-R
SeriesHWB
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.6A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.35" L x 3.62" W x 1.34" H (136.0mm x 92.0mm x 34.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWB030S-15-R
Related LinksHWB030, HWB030S-15-R Datasheet, Sanken Distributor
HWB030S-15-R Details Description
Related parts for HWB030S-15-R
ASSY SCREWLOCK 4-40 FEMALE .669" datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.8PF 50V 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 5V DIP 6KV datasheet.pdf
POT 1K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
PLUNGER datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS datasheet.pdf