Sanken HWB060S-12-M
HWB060S-12-M picture photo
Mfg. Part Number
HWB060S-12-M
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Datasheet Download
HWB060S-12-M.pdf
Availability of HWB060S-12-M
QUANTITY
HWB060S-12-M Order Process
Ship out your order
Specifications of HWB060S-12-M
Internal Part NumberEIS-HWB060S-12-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWB
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation-
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.69" L x 3.62" W x 1.50" H (170.0mm x 92.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWB060S-12-M
Related LinksHWB060, HWB060S-12-M Datasheet, Sanken Distributor
HWB060S-12-M Details Description
Related parts for HWB060S-12-M
IDC CABLE - MKS30K/MC34M/MPD30K datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 14W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 40.0079MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 25POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf