Vishay/Dale RNC50H6193FSRE6
RNC50H6193FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6193FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 619K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6193FSRE6.pdf
Availability of RNC50H6193FSRE6
QUANTITY
RNC50H6193FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6193FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6193FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6193FSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6193FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6193FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6193FSRE6
BAG SHLD MET-OUT ZIP 18X24 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1600W datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 32SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 110 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
PULLER MICRO2/MICRO3, 5000 PC datasheet.pdf
1000VDC 10X38 FUSE HOLDER, 4-POL datasheet.pdf