Sanken HWB060S-24-R-C
HWB060S-24-R-C picture photo
Mfg. Part Number
HWB060S-24-R-C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Datasheet Download
HWB060S-24-R-C.pdf
Availability of HWB060S-24-R-C
QUANTITY
HWB060S-24-R-C Order Process
Ship out your order
Specifications of HWB060S-24-R-C
Internal Part NumberEIS-HWB060S-24-R-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWB
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.5A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency85%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.69" L x 3.62" W x 1.54" H (170.0mm x 92.0mm x 39.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWB060S-24-R-C
Related LinksHWB060S, HWB060S-24-R-C Datasheet, Sanken Distributor
HWB060S-24-R-C Details Description
Related parts for HWB060S-24-R-C
JUMPER-H1507TR/A3049A/H1507TR 3" datasheet.pdf
IC MATRIX SW SINGLE 5/3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT BD/BD 60POS .5MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 1506 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf