TDK-Lambda Americas, Inc. HWS100-24/A
HWS100-24/A picture photo
Mfg. Part Number
HWS100-24/A
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
HWS100-24/A.pdf
Availability of HWS100-24/A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HWS100-24/A Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS100-24/A
Internal Part NumberEIS-HWS100-24/A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 1.30" W x 3.23" H (160.0mm x 33.0mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS100-24/A
Related LinksHWS10, HWS100-24/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS100-24/A Details Description
Related parts for HWS100-24/A
IDC CABLE - CSR20G/AE20G/CSR20G datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf